hero background

Blog

Architektura w Polsce

Czym się odznaczała powojenna architektura w Polsce?

11 kwietnia 2018, Author: admin

Kiedy zakończyły się działania prowadzone w ramach pierwszej wojny światowej, w naszym kraju i ogólnie w wielu częściach kontynentu europejskiego rozwinął się wysokiej klasy styl architektoniczny, jakim był modernizm. To on stał się w dziedzinie rozlegle wtedy rozumianej sztuki i kultury zdecydowanym numerem jeden, jeśli chodzi o przełom kulturalny widoczny w estetyce, gustowności, pomysłach i sposobie myślenia o architekturze. https://kolekcjonerskie-hologramy.pl/
Zgodnie z wymogami
Patrząc na to, jak duże były w okresie powojennym wymagania jednostki dotyczące jakości i warunków oraz standardów życia, jak najbardziej modernizm uderzał we wszystkie czułe punkty społeczeństwa zmęczonego niekomfortowym bytowaniem. Dzięki temu, praktycznie cały świat owładnął styl architektoniczny, który stanowił odpowiedź na wymogi z zakresie schludności i higieny, luksusowości obiektów mieszkalnych i użytkowych. Starano się stworzyć takie przestrzenie, które będą zatem z jednej strony ładne i czyste, a z drugiej dobrze ulokowane. Rozumiano drugą z wyżej wymienionych kwestii na wielorakie sposoby. Po pierwsze, mowa o rezygnacji ze starodawnych, niepraktycznych, a nawet wręcz przygnębiających podwórek z wąskimi uliczkami na rzecz szerokich alejek. Nowe podwórza były przestronne, na wzór zachodnich, z oświetleniem, ławeczkami. Można było znaleźć miejsce do posiedzenia, przespacerowania się, wyjścia z dzieckiem czy zwierzakiem na spacer. Nie było w rejonie obiektów o charakterze czysto mieszkalnym żadnych fabryk czy przedsiębiorstw, które zakłócałyby harmonię, ład, ciszę, psuły estetykę osiedlową.
W Polsce obiekty elitarne
Zanim doszło do wybuchu drugiej wojny światowej, modernizm okazał się nurtem architektonicznym bardzo szeroko rozpowszechnionym, gdyż to był styl obiektów elitarnych jak na owe czasy. Tworzyły się wille, wznosiły naprawdę ekskluzywnie prezentujące się budynki użyteczności publicznej. Z danych statystycznych wynika jednoznacznie, ze właśnie wtedy powstało w błyskawicznym tempie praktycznie kilkanaście rozlicznych osiedli, a wszystkie one łączyła jedna wspólna cecha – były to osiedla modernistyczne w swym stylu. W większości okazywały się to osiedla spółdzielcze. Przykładem takich modernistycznych obszarów było TOR czy osiedle WSM.